הז'אנרים
כל הז'אנרים

טרי פראצ'ט

סופר
סגנון: פנטזיה, קומדיות
מדינה: בריטניה
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

אנשי השטיח (The Carpet People), בשורות טובות (Good Omens) - (יחד עם ניל גיימן), טרילוגיית הננסים (The Bromeliad Trilogy): ננסי המשאית (Truckers), ננסי המכרות (Diggers), ננסי הכנפיים (Wings), טרילוגית ג'וני מקסוול (The Johnny Maxwell Trilogy), אומה (Nation)

ספרי עולם הדיסק: צבע הכשף (The Colour of Magic), אור מופלא (The Light Fantastic), פולחני כשף (Equal Rites), תרועת מוות (Mort), מעשי קסמים (Sourcery), אחיות הגורל (Wyrd Sisters), פירמידות (Pyramids), שומרים! שומרים! (Guards! Guards!‎), ראי-נוע (Moving Pictures), איש הקציר (Reaper Man), מכשפות בחוץ לארץ (Witches Abroad), אלים קטנים (Small Gods), גבירותיי ורבותיי (Lords and Ladies), אנשי המשמר (Men At Arms), Soul Music, Interesting Times, Maskerade, Feet of Clay, Hogfather, Jingo, The Last Continent, Carpe Jugulum, The Fifth Elephant, The Truth, Thief of Time, The Last Hero, מוריס המדהים ומכרסמיו המלומדים (The Amazing Maurice and his Educated Rodents), Night Watch, בני החורין הקטנים (The Wee Free Men), Monstrous Regiment, כובע מלא שמיים (A Hat Full of Sky), מהומה רבה על לא דוור (Going Postal), Thud!‎, חרש החורף (Wintersmith), Making Money, Unseen Academicals, אלבש חצות ליל (I Shall Wear Midnight), Snuff, Raising Steam, כתר הרועים (The Shepherd's Crown)

תאריך לידה: 28 באפריל 1948
מקום לידה: בקונפילד, נוטינגהאמשייר, אנגליה 

על סר טרי פראצ'ט

פראצ'ט, בן יחיד להוריו, נולד אחרי מלחמת העולם השניה ולאורך כל חייו זכר היטב את משטר הצנע – מים לרחצה במשורה וללא חשמל.

ספרו של ג'.ר.ר. טולקין, "שר הטבעות", שינה את חייו של פראצ'ט וסחף אותו לעולם של פנטזיה ומדע בדיוני. הוא חיפש כל ספר בספרייה וקרא כל מה שיכול היה להניח עליו את ידיו. פראצ'ט פרסם את הסיפור הראשון שלו כשהיה בן שלוש עשרה. הוא השתמש בכסף שהרוויח ממנו כדי לקנות את מכונת הכתיבה הראשונה שלו.

בגיל 17 (1965) עזב פראצ'ט את בית הספר כדי לקבל את המשרה שהוצעה לו ככתב בעיתון מקומי. במסגרת עבודתו היה עליו לכתוב מדי שבוע סיפור בהמשכים לילדים.

ב-1968 ערך פראצ'ט ריאיון לעיתון עם מו"ל מקומי, פיטר באנדר, וסיפר לו על הספר שעמד להוציא בהשראת הסיפורים שכתב לילדים בעיתון מדי שבוע. זו הייתה תחילתה של ידידות מופלאה, ובאנדר נעשה לא רק המו"ל הראשון שהוציא לאור את ספריו של פראצ'ט אלא גם הסוכן שלו. הספר היה "אנשי השטיח". באותה שנה נישא פראצ'ט לאשתו לין. פראצ'ט היה רק בן 23 כשספרו הראשון יצא לאור.

ב-1983, יצא לאור הספר הראשון מסדרת "עולם הדיסק" שהקנתה לטרי פראצ'ט תהילה עולמית, וכוללת לא פחות מ-41 ספרים שתורגמו לשפות רבות. הספרים הבאים בסדרה הלכו לצברו פופולאריות כך שפראצ'ט יכול היה לפרוש ממשרתו בעיתון ולהתפרנס מכתיבה.

ב-2007 אובחן פראצ'ט כחולה אלצהיימר, ומאז פעל לקידום המודעות למחלה ותרם מיליונים למחקר האלצהיימר.

ב-2009 זכה פראצ'ט בתואר אבירות ממלכת אנגליה.

ב-2015 נפטר פראצ'ט בביתו בווילטשייר, מוקף במשפחתו וחבריו, עם חתול המחמד שלו ישן על מיטתו. את הרומן האחרון שלו בעולם הדיסק, "כתר הרועים" הוא השלים חודשים ספורים לפני כן.

פראצ'ט נפטר במהלך הכנות קדחתניות לכנס "עולמות" למדע בדיוני ופנטזיה בפסח 2015, לפניכם ההספד שנכתב מטעם הכנס:

"נפרדים היום מהאדם שהיה עבור כולנו מקור להשראה, לנחמה, ולצחוק בלתי נשלט – גם ובעיקר כשקראנו את הספרים בציבור. טרי פראצ'ט היה סופר יחיד מסוגו, שהצליח ליצור עולם שהוא גם עשיר, מפורט והגיוני מאוד בדרכו שלו, גם מהווה פארודיה פרועה על כל מה שחובבי הז'אנר אוהבים וגם טומן בחובו ביקורת חברתית נוקבת עבור מי שמעיז להישיר אליה מבט.

עבור רבים מאיתנו היו ספריו השער המרהיב שדרכו פסענו אל עולם הפנטזיה והבדיון. האהבה לספרים ולעולם שיצר חיברה בין רבים מאיתנו; אין ספק שכולנו מתקנאים עד מאוד במוות, כי הוא זכה היום להיפגש איתו.

יהי זכרו ברוך, ואם כפי שטולקין אומר ב'עלה של קטנוני', סופר אחרי מותו עובר להתגורר בעולם שיצר, אזי שטרי פראצ'ט ז"ל עומד לבלות את זמנו בנעימים." 

טרי פראצ'ט ספרים

 • קומדיה של מטבעות

  קומדיה של מטבעות


  דרג ספר זה מתוך 5
  5 דירוגים
  3.6
  ממוצע
  להשאלה

  במקום 49 

  31.9 

 • מהומה רבה על לא דוור

  מהומה רבה על לא דוור


  דרג ספר זה מתוך 5
  13 דירוגים
  3.6
  ממוצע
  להשאלה

  במקום 49 

  31.9