הז'אנרים
כל הז'אנרים

ג'ון לה קארה

כתבות וראיונות

סגנון: מותחני ריגול
מדינה: בריטניה
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

 | רצח מתוחכם | הגנן המתמיד | איש מבוקש מאוד | בוגד משלנו 

תאריך לידה: 19 באוקטובר 1931 מקום לידה: דורסט, בריטניה

על ג'ון לה קארה

ג'ון לה קארה (שם עט של דייוויד ג'ון מור קורנוול) הוא סופר בריטי אשר כתב רומנים רבים העוסקים בעולם הריגול. לה קארה יצר, בין השאר, את דמותו של ג'ורג' סמיילי, איש מודיעין בריטי רגיש ומורכב, המגן על מולדתו מפני מזימות הק.ג.ב. בימי המלחמה הקרה. לה קארה חוקר באמצעות גיבוריו את הממד המוסרי של ערך הנאמנות (למדינה או לאדם קרוב), ודן בשאלה אם ההגנה על ביטחון המדינה מקדשת את כל האמצעים. לה קארה הושפע מאוד מהסופר האהוב עליו, גרהם גרין.

שמו האמיתי של ג'ון לה קארה הוא דייוויד קורנוול. הוא נולד ב-19 באוקטובר 1931 בפול (Poole), דורסט (אנגליה). אמו עזבה את הבית כאשר היה בן חמש. אביו, רוני קורנוול, היה נוכל בינלאומי ורב-פנים אשר שימש לסופר השראה לתיאור הגיבור הראשי בספרו "מרגל מושלם".

לה קארה למד בתיכון הפרטי היוקרתי "שלבורן סקול" בדורסט, אנגליה, ונשלח מאוחר יותר לפנימייה בשווייץ. הוא למד שפות באוניברסיטת ברן (1948-1949), התגייס לצבא הבריטי, שירת בחיל המודיעין והוצב באוסטריה. כבר אז החל להתעניין בעולם הריגול. הוא חזר לאנגליה ולמד שפות באוניברסיטת אוקספורד, שם קיבל תואר ראשון ב-1956. הוא החל ללמד שם צרפתית וגרמנית, אך כעבור פחות משנתיים, ב-1959, גויס לשירות הביון הבריטי. בשנת 1961 התפרסם ספרו הראשון, Call for the dead (תורגם לעברית כ"חיוג אל השאול") תחת שם העט "ג'ון לה קארה" .

לה קארה שירת כסוכן חשאי בגרמניה, תחת הכיסוי של דיפלומט בריטי.‏ הוא נחשף כאשר המרגל המפורסם ביותר של התקופה, סוכן הק.ג.ב. קים פילבי, העביר את שמו למפעיליו הרוסים‏. לה קארה חזר לאנגליה והחליט לכתוב מותחן על חוויותיו. בשנת 1964 התפטר ממשרתו במודיעין הבריטי ועבר לעבוד כסופר במשרה מלאה. לימים העיד קורנוול כי תקופת שירותו בשירות החשאי הבריטי הייתה מאושרת ומלאת תחושת שליחות וסיפוק.

ספרו השלישי, המרגל שחזר מן הכפור, זכה להצלחה גדולה בעולם כולו. לימים סיפר קורנוול כי את ההשראה לספר קיבל מתקופת שירותו כסוכן חשאי בבון שבגרמניה‏, וכי את ההשראה לדמותו של ג'ורג' סמיילי והעזר כנגדו פיטר גוילאם קיבל מגיבורי ספריו של ארתור קונן דויל, שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון. גרהם גרין, מבולטי הסופרים הבריטיים של התקופה, כתב עליו ביקורת נלהבת אשר סייעה להכרה בג'ון לה קארה כסופר מקורי. ספריו של לה קארה עמדו בניגוד לספריו של סופר הריגול המצליח של אותה תקופה, איאן פלמינג, שיצר את דמותו של ג'יימס בונד. דמויותיו של לה קארה היו תמיד מורכבות יותר, אפלות ולעתים גם שפלות יותר. עולמו לא חולק לשחור ולבן, טובים ורעים (כמעט כל ספר מסתיים בזה שלא ברור מי היה ה"טוב" בעלילה ומי ה"רע").בספריו ניכר כי הדמויות מצויות בקונפליקט פנימי עמוק עקב הצורך לבצע מעשים שהינם בגדר "רע הכרחי" כדי להתגבר על העומדים מולם. לה קארה הראה לקהל קוראיו שעולם הריגול הוא מורכב, מלוכלך ואפל הרבה יותר מעולמו הזוהר של בונד‏. בשנת 2006 דורג הספר על ידי המגזין פאבלישרס וויקלי כ"מותחן הריגול הטוב ביותר שנכתב אי פעם".‏

לה קארה הגיע לשיא השפעתו בשנות ה-70 של המאה ה-20, אז פרסם טרילוגיה העוסקת בעימות בין רב-אמן של הריגול הסובייטי, "קארלה", לבין ג'ורג' סמיילי הבריטי. בין קוראיו של הסופר יש המשערים כי דמותו של רב-המרגלים "קארלה" בספריו "החפרפרת" "התלמיד המכובד" ו"כל אנשי סמיילי", מבוססת על דמותו של מרקוס וולף‏, ראש מינהל הביון הכללי - חטיבת מודיעין החוץ במשרד לביטחון המדינה (ה"שטאזי") של ממשלת גרמניה המזרחית, אשר נודע בכינוי "האיש ללא פנים" משום שהצליח להישאר אנונימי, מבלי שלזרועות המודיעין המערביות תהיה תמונה שלו. הסופר עצמו רמז מספר פעמים כי כך הוא הדבר‏, אולם סירב להודות בכך בבירור, אף כאשר רואיין בעקבות מותו של וולף. בשנות ה-80, עם דעיכת העניין העולמי במלחמה הקרה, החל לה קארה לכתוב אודות סכסוכים אחרים, כולל הסכסוך הישראלי-ערבי ("המתופפת הקטנה"). ספר זה, האחרון, הושפע רבות מדמות אחותו של לה-קארה, שחקנית שולית ואקטיביסטית פוליטית תקיפה. בשנים האחרונות מרבה לה קארה לחקור בספריו את השפעתם השלילית של תאגידים רב-לאומיים בעולם השלישי.

מקור: ויקיפדיה

ג'ון לה קארה ספרים

 • שומר אמונים

  שומר אמונים


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  להשאלה
  48 
 • מנהרת היונים

  מנהרת היונים


  דרג ספר זה מתוך 5
  3 דירוגים
  3.7
  ממוצע
  להשאלה
  42 
 • מורשת של מרגלים

  מורשת של מרגלים


  דרג ספר זה מתוך 5
  4 דירוגים
  3.5
  ממוצע
  להשאלה
  44 
 • בוגד משלנו

  בוגד משלנו


  דרג ספר זה מתוך 5
  9 דירוגים
  3.8
  ממוצע
  להשאלה
  37 
 • אמת שברירית

  אמת שברירית


  דרג ספר זה מתוך 5
  6 דירוגים
  3
  ממוצע
  להשאלה
  37 
 • איש שטח

  איש שטח


  דרג ספר זה מתוך 5
  18 דירוגים
  2.4
  ממוצע
  להשאלה

  במקום 44 

  28.2